Halkla İlişkiler Nedir?

Yazar:

Halkla ilişkiler, bir kişi ya da kurumun ilişkide olduğu ya da olabileceği topluluğun anlayış, sempati ve desteğini elde etmek ve bunu devam ettirmek için yaptığı düzenli faaliyetler topluluğudur.  Bu faaliyetler neticesinde hedef kitlenin, kişi ya da kurum hakkında olumlu bir tutum içinde bulunması sağlanır.

Söz konusu faaliyetlerin (halkla ilişkiler faaliyetlerinin) temelinde üç süreç yatmaktadır;

1. Etkilemek: Kişi ya da kurumun hedef kitlesinin dikkatini çekmek.

2. İkna Etmek: Dikkati çekilen hedef kitleyi kişi ya da kurumun lehine olacak şekilde ikna etmek. 

3. Algı Yaratmak: Kişi ya da kurumun hedef kitle üzerinde olumlu bir imaja sahip olmasını sağlamak. 

Halkla ilişkilerin hedef kitlesine bağlı olarak hitap ettiği topluluk; müşteriler, potansiyel müşteriler, oy verenler, medya mensupları, yatırımcılar, çalışanlar, öğrenciler, veliler, sanatçı hayranları, yabancı uyruklu vatandaşlar ve daha da uzayabilen bir listeden oluşmaktadır.

Değişen toplum yapısı ve gelişen teknoloji nedeniyle iletişim kolaylaşırken, halkla ilişkilerde yükselişe geçmiş, kamuya mal olmuş bir kişinin ya da kurumun ayakta durmasını, büyümesini, kurumsallaşmasını ve markalaşmasını sağlayan unsurlardan biri olarak kabul görmüştür. Halkla İlişkiler, hem kurumun kendi içindeki iletişiminde hem de kurumun ilişkide olduğu topluluk arasındaki iletişimde köprü görevini üstlenmiştir.

Şerafettin Arslan

Dr. Şerafettin Arslan, SMMM, Envizyon Gelişim Merkezi’nin kurucusudur. Uzmanlık alanları; strateji, yönetim, finans, muhasebe, hukuk, yatırım ve girişimciliktir. Yaşar Üniversitesi İşletme Yönetimi Anabilim Dalı’ndan doktora, İzmir Ekonomi Üniversitesi İşletme Yönetimi Anabilim Dalı’ndan yüksek lisans ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden lisans dereceleri bulunmakta olup, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ruhsatına sahiptir. Öte yandan yurtiçi ve yurtdışı hizmet veren girişimleri vardır. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

BENZER YAZILAR

Kimler Halkla İlişkiler Uzmanına İhtiyaç Duyar?

Halkla İlişkiler Uzmanı Olmanın Avantajları Nelerdir?

Halkla İlişkiler Uzmanının Görevleri Nelerdir?

Kimler Halkla İlişkiler Uzmanı Olabilir?

Neden Halkla İlişkiler Uzmanlarına İhtiyaç Vardır?

Halkla İlişkiler Uzmanı Nedir, Ne Değildir?