Neden Yaşam Koçlarına İhtiyaç Vardır?

Yazar:

İnsanların yaşam koçlarına başvurmalarının nedeni, spor koçlarına başvurmalarıyla aynıdır; onlarla çalışacak, onları cesaretlendirecek ve motive edecek birini isterler. Başarılı insanlar bile daha fazla başarı elde etmek için yaşam koçlarına ihtiyaç duyarlar. Örneğin; üst düzey bir yönetici, onu tarafsız bir şekilde dinleyecek ve geri bildirimlerde bulunacak bir yaşam koçuna danışmak isteyebilir. 

İnsanlar, bir yaşam koçunun onlara değerli bir işi başarmalarında yardımcı olmalarını isterler.  Bu yardımlar; daha iyi ilişkiler, daha çok boş zaman, ya da hayatın diğer alanlarında gelişme sağlamak veya bir sorunu çözmek için olabilir.  Belki de bu kişiler kendilerine bir hedef oluşturmakta ya da diğerlerinin onlardan bekledikleri yerine kendi istediklerini yapmak için cesaret bulmakta zorluk çekiyor olabilirler. 

Aynı şekilde, birçok başarılı şirket (Koç Holding, Sabancı Holding, Türk Hava Yoları ve Turkcell gibi) çalışanların performanslarını arttırmak için koçlardan hizmet satın almaktadır. Firmalar yaşam koçlarından en çok şu sorunlarını gidermek için hizmet talep ederler: moral bozukluklarını azaltmak, müşteri hizmetlerini geliştirmek, çalışanların birbiri ile iyi geçinmelerini sağlamak, performanslarını en üst seviyeye ulaştırmak, yeni bir marka algısı oluşturmak, mevcut marka algısını güçlendirmek gibi. 

Şerafettin Arslan

Dr. Şerafettin Arslan, SMMM, Envizyon Gelişim Merkezi’nin kurucusudur. Uzmanlık alanları; strateji, yönetim, finans, muhasebe, hukuk, yatırım ve girişimciliktir. Yaşar Üniversitesi İşletme Yönetimi Anabilim Dalı’ndan doktora, İzmir Ekonomi Üniversitesi İşletme Yönetimi Anabilim Dalı’ndan yüksek lisans ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden lisans dereceleri bulunmakta olup, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ruhsatına sahiptir. Öte yandan yurtiçi ve yurtdışı hizmet veren girişimleri vardır. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

BENZER YAZILAR

Kimler Yaşam Koçundan Hizmet Satın Alır?

Yaşam Koçu Olmanın Avantajları Nelerdir?

Kimler Yaşam Koçu Olabilir?

Yaşam Koçu Nedir, Ne Değildir?

Yaşam Koçluğu Nedir?