Yaşam Koçluğu Nedir?

Yazar:

Yaşam koçluğu, insanlara kişisel hedeflerini belirlemesine ve bu hedeflere ulaşmasına yardımcı olan profesyonel bir meslektir. Yaşam koçluğu temelde üç süreci içermektedir;

1. Farkındalık Sağlamak: Birçok araç ve teknik kullanarak kişinin mevcut durumunun ve potansiyelinin farkında olmasını sağlamak.

2. Hedef Belirlemek: Kişinin mevcut durumu ve potansiyeli göz önüne alınarak, kendisinin ulaşılabilir bir hedef belirlemesine yardımcı olmak.

3. Hedefe Ulaşmak: Kişinin mevcut durum ve potansiyeline uygun belirlemiş olduğu hedefe ulaşmasında yardımcı olmak.

Sosyoloji, psikoloji, kişisel gelişim ve kariyer danışmanlığı gibi birçok disiplini bünyesinde barındıran yaşam koçluğu sayesinde kişi kendine dışarıdan bir göz ile bakabilir, kendisini keşfedebilir ve böylece potansiyelini en üst düzeyde kullanmak için harika bir fırsatı elde etmiş olur.

Şerafettin Arslan

Dr. Şerafettin Arslan, SMMM, Envizyon Gelişim Merkezi’nin kurucusudur. Uzmanlık alanları; strateji, yönetim, finans, muhasebe, hukuk, yatırım ve girişimciliktir. Yaşar Üniversitesi İşletme Yönetimi Anabilim Dalı’ndan doktora, İzmir Ekonomi Üniversitesi İşletme Yönetimi Anabilim Dalı’ndan yüksek lisans ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden lisans dereceleri bulunmakta olup, Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ruhsatına sahiptir. Öte yandan yurtiçi ve yurtdışı hizmet veren girişimleri vardır. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

BENZER YAZILAR

Kimler Yaşam Koçundan Hizmet Satın Alır?

Yaşam Koçu Olmanın Avantajları Nelerdir?

Kimler Yaşam Koçu Olabilir?

Neden Yaşam Koçlarına İhtiyaç Vardır?

Yaşam Koçu Nedir, Ne Değildir?